Ölüm İlan Fiyatları

Günümüzde sevdiklerini kaybeden yakınların acılarını paylaşmak gerekir. Bu nedenle de başsağlığı ve ya vefat ilanı verilerek yanlarında olunduğu hissettirilir. Herkesin de görebileceği gazetelere verilen ilanların da fiyatları değişiyor. Ulusal ya da yerel gazetelere göre vefa ilanlarının fiyatı değişir. Önemli olan verilmek istenen mesajın doğru bir şekilde verilmesidir. Vefat eden kişinin iş yerinden ve ya yakınları tarafından da vefat ilanları verilmektedir.

 VEFAT İLANINI KİMLER VERİR?

 Geçmişten günümüze vefat ilanları gazetelere veriliyor. Vefat eden kişi nüfuslu biri ise bu ilanları çok sık görmek mümkün. Bunun yanı sıra vefat eden kişinin vefatını duyurmak için de aile üyeleri vefat ilanı verebiliyorlar. Hangi şehirde yaşanılıyor ise aile üyeleri o şehirdeki yerel gazetelere ilan verebiliyorlar. Türkiye çapında takdir gören kişilerin vefat ilanları ise ulusal gazetelerde yer alıyor. Bilim insanları, politikacılar, iş adamları ve sanatçılar için ulusal gazetelerde vefat ilanları yayınlanıyor.

 VEFAT İLANLARININ TOPLUM AÇISINDAN ÖNEMİ

 Düğün, ölüm gibi kavramlar toplumda insanları birleştirici rol oynar. Bu gibi günlerde herkes bir araya gelir. Bu şekilde acılarını da sevinçlerini de paylaşırlar. Dolayısıyla özellikle nüfuslu kişilerin vefat haberinin duyurulması büyük bir önem taşır. Vefat ilanlarında başsağlığı mesajları da yer alır. Vefat eden kişinin ailesi, dostları ve iş çevresi bu ilanları verir. Bu nedenle ilan da yer alan yazılar da oldukça önemlidir.

 VEFAT İLANLARI KAÇ SÜTUN OLUR?

 Her gazetenin boyutu ve ebatı farklı olabilir. Bu nedenle vefat ilanlarının fiyatı da her gazeteye göre değişiklik gösterir. O nedenle vefat ilan fiyatları şehre ve gazeteye göre farklılık gösterebilir. Vefat ilanları gazetelerde tam sayfa, yarım sayfa ve çeyrek sayfa olarak verilebilir. Gazetelerde yer alan vefat ilanları genellikle aile ve ya şirket imzalı olabiliyor. 2 Sütun ilanlarda fiyat daha düşük olurken 4 sütunluk ilanda fiyatlar da bir o kadar yükselir. Tam sayfa vefat ilanları ise yüksek bedeller ile yayınlanır.

 

 VEFAT İLANLARINDA AYRINTILI FİYAT HESAPLAMA

 Vefat ilanlarında seçilen boyuta uygun metinler yazılmalıdır. Aksi takdirde görüntü kötü duracak ve yazılar okunmayacaktır. Aile imzalı iki sütun olarak verilen vefat ilanları ulusal gazetelerde genellikle 660,00 liradan başlayan fiyatlar ile yayınlanıyor. İlanda vefat eden kişinin resmi, ilanın yayın tarihi, ailenin mesajı yer alıyor. En altta ise ilanı veren aile ve ya firma yetkililerinin ismi oluyor. Tam sayfa vefat ilanlarında ise ulusal gazetelerde yaklaşık 78.700,00 TL’den başlayan rakamlar veriliyor. Yerel gazetelerde fiyat ise değişiyor.

 VEFAT İLANLARINDA METİN NASIL YAZILIR?

 Gazetelere yazılacak olan vefat ilanlarında resim de konulabiliyor. En üst kısma vefat eden kişinin resmi konulur. Altına ismi ve unvanı yazılır. Vefat ilanı veren aile ve ya şirket yetkililerinin temennilerinin yazıldığı metin bölümü ortada olur. Sonuna aile ismi yazılır.