Hürriyet Vefat İlan Örnekleri

İnsanın iradesi dışında hiç beklenmedik bir anda maddi dünyadan uzaklaşmasına ölüm denmektedir. Kişi ruhen bu dünyadan göçtükten sonra, aile üyeleri tarafından defin işlemleri başlatılmalıdır. Defin işlemleri bittikten sonra vefat raporu çıkartılarak kişinin, kimlik bilgileri yeniden güncellenmeli ve ölüm tarihi atılarak, ölen kişi nüfustan çok geçmeden düşürülür.

 Kişinin vefat edişinin ardından aile yakınları tarafından manevi dünyaya uğurlanması ve bu durumun ölen kişinin yakın çevresiyle yapılması beklenir. Ancak bazen meydana gelen bazı talihsiz durumlarda yakın çevreye cenaze için haber vermek güçleşebilir. Bu yüzden daha çok geniş kesim tarafından tanınan kişiler için cenaze töreni düzenlenirken, gazete veya resmi web sayfalarına ölen kişi için vefat ilanı verilebilmektedir.

 Vefat İlanı Neden, Nasıl Verilir?

 Genellikle gazeteye verilerek yapılan vefat ilanları, yaşamı yitiren kişilerin vefatından sonra verilen çerçeveli ilanlara denmektedir. Ulusal ve resmi gazetelerde genel itibariyle yayınlanma zorunluluğu olmamakla birlikte, daha çok herkes tarafından tanınan bir kişinin ölümü sonucu gazete yoluyla topluma duyurularak ilanlaşır. Ancak gazeteye ilan vermek için ölen kişinin illa tanınır bir yüz olmasına gerek yoktur.

 Gazetelerin vefat ilan verilen bölümlerinde merhum kişinin yakınlarının isteği doğrultusunda sayfayı kaplayan ölüm ilan ebat boyutu değişiklik, fiyatlarına göre gösterebilmektedir. Gazetelere vefat ilanı verilirken genellikle ölen kişinin aile yakınları, vefat ilanını önceden hazırlayıp, gazeteye sunmalıdır.

 Aile yakınları tarafından vefat eden kişi için bir başlık belirlenmeli, giriş bölümünde aile dökümünden bahsedilmeli, vefat eden kişi tanıtılmalı, isteğe göre ilana resim eklenmeli ve en son olarak da cenaze, defin işlemlerinin nerede gerçekleşeceği hakkında bilgi verilip, gazete de yayınlanmak üzere yollanmalıdır.

 Hürriyet İlanı Vermek

 Herhangi bir kişinin ölümün ardından verilen gazete vefat ilanlarının başında hürriyet gazetesi gelmektedir. Hürriyet vefat ilan vermek için merhum kişinin yakınları destek iletişim hattından medya kuruluşuna ulaşarak, gerekli talimatları yerine getirmelidir. Gazete üzerinde yayımlanacak olan ölüm ilanları, vefat kişinin yakınları tarafından hazırlanır ve yayınlanmak istenen ebat boyutuyla gazeteye sunulur. Son olarak da gazete tarafından basıma gönderilir. Gazete üzerinden vefat ilanı vermek, her il için farklı fiyatlandırma seçeneklerinden oluşturulmuştur.

 Vefat İlan Hazırlamak…

 Merhum kişinin yakınları tarafından hazırlanması istenen vefat ilanı, daha önce bu konuda hiç tecrübesi olmayanlar için zorlayıcı bir durum olabilir. Bu sebeple merhum kişiye, yakın olan kişi ilanı hazırlamadan önce internet üzerinden yayınlanan vefat ilan örnekleri ile bir bilgi sahibi olabilir. Bu yüzden gazeteye ilan vermeden önce konu içeriği iyice araştırılmalı ve ona göre hazırlanmalıdır.

 İlk etapta ilan metni oluşturulmalı, gazete de yayınlanacak ebat boyutu belirlenmelidir. Daha sonra vefat eden kişi hakkında bilgi verilmeli, ancak merhum kişi hakkında bilgi verilirken, elinden geldiğince ilan boyutu kısa ve özgün tutulmalıdır. Bu hem ölen kişinin daha iyi anlatılmasına hem de maliyet ve estetik açıdan daha uygun bir fiyata mal olmasına olanak sağlamaktadır.

hurriyet